One Day Jazz Festival opäť prináša svetové esá jazzu aj jedinečné hudobné fúzie

Posted on

pred 29 minútami | redakcia

Stalo sa už tradíciou, že One Day Jazz Festival sa koná dvakrát hold roka. Inak tomu nemôže byť ani v ročníku, kedy podujatie organizované Martinom Valihorom oslavuje svoje 10. výročie. Po necelom pol roku sa tak competition opäť hlási s nabiitým hudobným programom, ktorý môžete zažiť v štyroch slovenských mestách.

Jesenná edícia One Day Jazz Festivalu opäť ponúkne množstvo nezabudnuteľných hudobných zážitkov a unikátnych hudobných spojení, ktoré vznikli výlučne na podnet jeho hlavného organizátora. Sériu festivalových večerov odštartuje už v nedeľu 18. novembra exkluzívny koncert tria Andrej Šeban – Robert Balzar – Martin Valihora v Košiciach. O deň neskôr (19.eleven.) sa tá istá zostava predstaví aj v známom jazzovom klube Blue Mutter v Novom Meste nad Váhom. “Toto zloženie predznamenáva veľmi unikátne spojenie. Budeme tvoriť akustický zvuk svojej hudby, ktorá je inšpirovaná slovanskými prvkami,” približuje riaditeľ festivalu Martin Valihora. 

Šeban s Valihorom nebudú chýbať ani Bratislave (27.eleven.) a Žiline (28.eleven.), namiesto Balzara však ich spoluhráčom bude ďalší slávny český jazzman, ktorý patrí medzi svetovo uznávaných kontrabasistov, Miroslav Vitouš. Návštevníci sa môžu tešiť aj na ďalšie unikátne koncerty hudobných spojení a formácií, aké ešte v našich končinách nemali možnosť počuť. V rámci nich sa predstavia svetové hviezdy jazzovej scény ako Richard Bona (Bratislava aj Žilina), Kurt Rosenwinkel, Omer Avital a Seamus Blake.


“Ambíciou festivalu je prinášať každý rok niečo nové a zaujímavé. Čaká nás naozaj jazzový competition plný svetových hviezd, veľmi sa na to teším,” neskrýva radosť Martin Valihora. “Na festivale zažijeme večer aktuálnej newyorskej scény s kontrabasistom Omer Avitalom, ktorý prichádza so svojim quintetom a tiež priekopníka moderného jazzu, saxofonistu menom Seamus Blake, ktorý sa predstaví so svojím kvartetom. Americký gitarový unikát Kurt Rosenwinkel vystúpi v triu s hviezdnou rytmikou z Contemporary Yorku – Dario Deidda na kontrabas a Gregory Hutchinson na bicie.”

“End Žiliny a hold Bratislavy zavíta veľká hviezda festivalu – kamerunský basgitarista a spevák, ktorý žije v Contemporary Yorku, Richard Bona. Bona si získal svojím umením hry na basgitaru a spevom množstvo fanúšikov po celom svete. V Bratislave sa s Bonom predstaví ako jeho hosť aj veľký slovenský skill, sedemročný basgitarista Áron Hodek,” dopĺňa Valihora. Slovenskú a českú scénu okrem neho a spomínaných dvoch verzií tria Andreja Šebana zastúpi aj projekt Oskar Rózsa Partnership Limitless, v ktorom sa predstaví elita slovenskej a českej hudobnej scény.


Program jesenného vydania One Day Jazz Festivalu 2018:

18. eleven. – Košice, Fuga – Šeban, Balzar, Valihora Trio (SK/CZ)

19. eleven. – Nové Mesto nad Váhom, Blue Mutter – Šeban, Balzar, Valihora Trio (SK/CZ)

25. eleven. – Bratislava, Ateliér Babylon – Oskar Rózsa Partnership Limitless (SK/CZ), Seamus Blake and The French Connection (USA), Omer Avital Qantar (IL) 

27. eleven. – Žilina, Mestské divadlo Žilina – Šeban, Vitouš, Valihora (SK), Richard Bona (USA) 

28. eleven. – Bratislava, Istropolis – Šeban, Vitouš, Valihora (SK/CZ), Kurt Rosenwinkel Trio feat. Dario Deidda a Gregory Hutchinson (USA), Richard Bona (USA) + Áron Hodek (SK)

Profily vybraných hudobníkov

Richard Bona je charizmatický jazzový hudobník, spevák a hlavne basgitarista, ktorého kariéra je spojená Pat Metheny Neighborhood (2002 – 2005). Narodil sa v Minte na východu Kamerunu. Ako päťročný spieval v kostole s jeho matkou a sestrami. V roku 1995 odišiel hold Francúzska kde hrával v jazzových kluboch a v roku 1995 na podnet Mika Sterna okúsil chuť Contemporary Yorku, kde sa naplno začala jeho kariéra. Spolupracoval s jazzmanmi ako sú Bobby McFerrin, Larry Coryell, Michael Brecker a Randy Brecker, Steve Gadd či Pat Metheny.

Famózny americký gitarista a klavirista Kurt Rosenwinkel pôsobí na scéne už 25 rokov. Absolvent prestížnej Berklee College of Tune patrí v posledných desaťročiach okay najvyhľadávanejším gitarovým sidemanom ako aj okay najzaujímavejším experimentátorom, ktorý premosťuje tradíciu s aktuálnymi trendmi. Zahral si s menami ako Gary Burton, Joe Henderson, Paul Motian, ChrisPotter, Brand Turner, Brad Mehldau, Brian Blade a mnohí ďalší. 

Seamus Blake je kanadský tenorsaxafonista a skladateľ, ktorý momentálne pôsobí v Contemporary Yorku. Blake sa narodil v Londýne,ale vyrastal v meste Vancouver v Kanade. Jeho matka mu ukázala svet jazzu, keď bol ešte dieťa a neskôr absolvoval štúdia na Berklee Faculty of Tune v Bostone. Vo februari 2002 vyhral Theloniuos Monk Global Saxophone Competition. Momentálne účinkuje so svojim kvintetom s hudobníkmi ako David Kikoski, Lage Lund,Invoice Stewart a Matt Clohesy a tiež pôsobí ako člen Mingus Helpful Bandu v Contemporary Yorku.

Miroslav Vitouš je český jazzový hudobník, ktorý urobil v USA veľkú kariéru. Študoval na pražskom konzervatóriu aj na Berklee Faculty of Tune v Bostone. Vitouš je virtuózny jazzový hráč na kontrabas, patrí medzi absolútnu svetovú špičku. V roku 1970 bol zakladajúcim členom skupiny Climate Tale. Bol súčasťou legendárnych projektov a nahrávok, ktoré sa zapísali hold svetovej encyklopédie jazzu. Spolupracoval s Larrym Coryellom, Janom Hammerom, Freddie Hubbardom, Milesom Davisom, Chickom Coreom, Wayneom Shorterom, Joom Zawinulom, Janom Garbarekom, Terje Rypdalom a Michelom Petruccianim .

Talentovaný basgitarista Áron Hodek má už v siedmich rokoch za sebou medzinárodné koncerty s hudobnými profesionálmi. Od staršieho brata, ktorý hrá na bicie, pochytil ako trojročný prvé muzikantské návyky. Je členom Rádio Bandu pod vedením Radovana Tarišku, s ktorým tento rok vystúpil na hlavnom pódiu Bratislavských jazzových dní a účinkoval aj po boku hudobníkov ako Peter Lipa a Martin Valihora. Na prestížnom americkom veľtrhu NAMM očaril aj gitaristu Bootsyho Collinsa, ktorý hrával s legendárnym Jamesom Brownom.


Informácie, fotografie a vizuál podujatia redakcii Hudba.sk za organizátorov poskytla PR manažérka Nora Krchňáková. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.

Zdielať na Facebooku

Read Extra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *